Participatívne plánovanie
Čo je participatívne plánovanie?
Definícia
Participatívne plánovanie je súbor metód, ktoré nám umožňujú diskusiu a hľadanie dohody pre najvhodnejšiu formu a využitie riešeného územia. Závisí od mierky, aké všetky skupiny odbornej či laickej verejnosti sa do tohto procesu zapoja, zvyčajne však od odborníkov, záujmových skupín, individuálnych občanov, po zainteresované inštitúcie a osoby.
Obyvatelia užívajúci konkrétny verejný priestor sú odborníkmi na dané územie a môžeme od nich získať rôznorodé vstupy pre projektovanie - od ich potrieb, predstáv a očakávaní, po ohrozenia, ktoré vnímajú. V neposlednom rade sú to obyvatelia, ktorí budú užívateľmi priestoru. Táto metóda nám umožňuje diskusiu o tom, ktoré problémy v území sú prioritné pre hľadanie riešenia oproti iným.
Ako participácia súvisí s demokraciou?
Akákoľvek spoluúčasť verejnosti má schopnosť rozvíjať miestnu samosprávu, pochopiť lokálnu komunitu a jej štruktúru, vzťahy, túžby a obavy. Rozvojové iniciatívy môžu byť úspešnejšie, ak v kľúčových rozhodnutiach v projektoch existuje pocit vlastníctva cez priame zainteresovanie ľudí v kľúčových rozhodnutiach, ktoré celkom priamo ovplyvňujú ľudí. Výsledky projektov, ktoré vzišli z participatívneho plánovania bývajú vo väčšej miere akceptované verejnosťou, než projekty či rozhodnutia urobené volenými zástupcami verejnosti v samospráve, pretože vznikali na základe konsenzu a diskusie zainteresovaných.
Táto metóda je efektívna, pretože hoci v počiatočnej fáze je zdĺhavá, tak realizačná fáza býva rýchla. Participácia obyvateľstva v procese plánovania je blízka podstate významu demokracie keďže podporuje prúd informácií, zodpovednosť a sprievodný proces, a dáva hlas tým, ktorí sú najpriamejšie ovplyvnení verejnou politikou. Ľudia majú tak v rukách rozhodovanie o priestore, ktorý sa ich bytostne dotýka, dosah na informácie a realizáciu. Takéto plánovanie tak predchádza možným budúcim protestom a petíciám, ktoré klíčia hlavne v prípade, keď sa v procese plánovania na hlas ľudu akosi pozabudlo.