Preskoč na obsah

Novinky Novinky

Späť

Banská Bystrica bude mať ako tretie mesto na Slovensku participatívny rozpočet

Občania budú priamo rozdeľovať 20-tisíc eur. Participatívny rozpočet získal podporu naprieč politickým spektrom zastupiteľstva.

Po Bratislave a Ružomberku bude Banská Bystrica tretím mestom na Slovensku, ktorého obyvatelia budú priamo rozhodovať o časti rozpočtu. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili návrh Vladimíra Pirošíka (BBA) a v zásadách rozpočtového hospodárenia ustanovili pojem participatívneho rozpočtu.

Vyčlenili 20-tisíc eur na úkor peňazí pre volebné obvody. Tie dostávajú 1,5 eura na obyvateľa a fianancujú z nich spoločenské akcie ako napr. sviatok sv. Mikuláša. Práve zníženie rozpočtu pre mestské časti o 30 centov na osobu sa nepozdávalo nezávislým poslancom Milanovi Smädovi a Igorovi Kašperovi. "Týmto návrhom ohrozíme akcie v našom najmenšom volebnom obvode," tvrdí Kašper.

Aj keď Smädo navrhol pre participatívny rozpočet 10-tisíc eur, nakoniec prešla pôvodne plánovaná suma 20-tisíc eur. V prípade, že sa neprerozdelia peniaze do 30.6. daného roku, vrátia sa volebným obvodom.

Návrh získal podporu aj u väčšinového poslaneckého klubu SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS. "Participatívny rozpočet podporím, aby si ľudia vyskúšali, čo to je rozhodovať o finančných prostriedkoch," povedal Marcel Pecník.

Prijatie návrhu je iba prvým krokom. Mestský úrad teraz pripraví Štatút participatívneho rozpočtu, ktorý by ma presnejšie zadefinovať účel využitia vyčlenených finančných prostriedkov, tvorbu participatívneho rozpočtu, jeho metódy a spôsoby participatívneho mechanizmu.

 

Prevzaté z: http://bbonline.sk/banska-bystrica-bude-mat-ako-tretie-mesto-na-slovensku-participativny-rozpocet/

Priemerne (0 Hlasy)