Preskoč na obsah

Novinky Novinky

Späť

Do rozdeľovania mestských peňazí v Banskej Bystrici sa možno zapojiť už od pätnástich rokov.

Časť rozpočtu mesta Banská Bystrica budú v tomto roku historicky prvýkrát rozdeľovať priamo aktívni občania. Umožňuje im to takzvaný participatívny rozpočet, ktorý ako prvok priamej demokracie zaviedla Banská Bystrica po Bratislave a Ružomberku ako tretie mesto na Slovensku.

Aj pätnásťroční

Tento rok budú môcť Banskobystričania priamo rozhodnúť o použití sumy 25 centov na obyvateľa mesta, čiže spolu o takmer 20-tisíc eurách. Spôsob prerozdelenia vyčlenenej sumy určuje štatút participatívneho rozpočtu, ktorý mestské zastupiteľstvo schválilo na poslednom vlaňajšom zasadnutí.

Unikátom Banskej Bystrice je, že do rozhodovania o participatívnom rozpočte sa budú môcť zapojiť občania už od veku 15 rokov.

Ako uviedol nezávislý mestský poslanec Vladimír Pirošík, ktorý participatívny rozpočet navrhol a presadil v mestskom zastupiteľstve, o rozdelení vyčlenenej sumy v danom roku budú občania rozhodovať na dvoch diskusných fórach. Prvé bude bývať v januári alebo februári a rozhodne sa na ňom, na ktoré oblasti – napríklad životné prostredie, šport, kultúru či sociálne veci – sa suma rozdelí a aká bude maximálna podpora na jednotlivé projekty.

Podľa týchto pravidiel si žiadatelia pripravia jednotlivé projekty, o ktorých podpore sa bude hlasovať na druhom diskusnom fóre ešte v prvom polroku daného roka. Tí, ktorí sa nebudú môcť na fóre zúčastniť, budú môcť o podpore pre predložené projekty hlasovať nasledujúcich 15 dní do urny v klientskom centre mestského úradu. V druhom polroku roka sa budú podporené projekty realizovať, na konci roka sa prípadne uskutoční ďalšie fórum s ich vyhodnotením.

Diskusné fórum

„Chcem veriť, že participatívny rozpočet pomôže obnoviť dôveru medzi občanmi mesta a ich reprezentáciou. V tom zmysle, že ľudia dostanú pocit, že na ich názore záleží. Že si môžu tvarovať podobu svojho mesta. Zatiaľ len do výšky 20-tisíc eur, ale ak ľudia prejavia o takéto spolupodieľanie sa na tvorbe rozpočtu záujem, určite v ňom budeme pokračovať aj s vyššou sumou," uviedol Pirošík.

Pripomenul, že historicky prvé diskusné fórum k participatívnemu rozpočtu bude 13. februára.

Participatívny rozpočet poznajú v množstve samospráv na svete. Prvýkrát ho zaviedlo brazílske mesto Porto Alegre v roku 1989. Podľa Pirošíka skúsenosti z Bratislavy a Ružomberka ukazujú, že ľudia majú záujem zapájať sa touto formou do života mesta.

Celkový vlaňajší rozpočet Banskej Bystrice počítal s príjmami a výdavkami na úrovni zhruba 48 miliónov eur.

 

Zdroj: Prevzaté z: http://bystrica.sme.sk/
Priemerne (0 Hlasy)