Novinky Novinky

Späť

Laskomerské singletraily

8.

Názov projektu:

Laskomerské singletraily

 

Autor/ka: Pavol Krnáč

 

Stručný popis:

 • vybudovanie cyklo-chodníkov (singletrailov) pre horských cyklistov v Laskomerskej doline

 • projekt pre vekovo a štýlovo širokú skupinu cyklistov, atraktivitou priláka nových mladých jazdcov  

 • unikátny koncept, nové možnosti - rekreácie a zábavy pre široké spektrum cyklistov, rozvoj cestovného ruchu, služby pre cyklistov, zvýšené povedomie o meste v novej skupine ľudí, virálny marketing o BB

 • projekt je založený hlavne na dobrovoľníckej práci, buduje komunitu, vzťah k prírode, podporuje športové ambície, nové výzvy pre cyklistov, stiera vekové hranice vďaka spoločným cieľom

 • prispeje k zvýšeniu technickej zdatnosti a tým aj bezpečnosti cyklistov v teréne

 • dlhodobé využitie, jednoduchá údržba a udržateľnosť projektu po ukončení realizácie

 

Popis projektu:

Budovanie cyklo-areálu pre horských cyklistov - 6 tratí o celkovej dĺžke cca 15km (špeciálne sekcie), ktoré prinesú  – technické, zábavné a dobrodružné jazdenie na špeciálne upravených tratiach v lokalite Laskomerská dolina a blízkom okolí. Nové možnosti pre široké spektrum cyklistov.

Prípravná fáza, ktorá zahŕňala vybavenie všetkých potrebných povolení a dokumentácie, je už úspešne ukončená. Prvá fáza výstavby bola zahájená v októbri 2014. Aktuálne, je takmer ukončený prvý zo šiestich plánovaných chodníkov/singletrailov v dĺžke 3,5km a čoskoro začne reálne slúžiť cyklistom.

Lokalita Laskomerskej doliny bola zvolená z viacerých dôvodov. Prvým je jednoduchá dostupnosť v blízkosti mesta, prístupná na bicykli bez potreby použitia iného dopravného prostriedku. Za druhé, oblasť mestského lesoparku Laskomer je už dlhodobo určená ako zóna na rekreáciu a športové vyžitie občanov mesta, ale túto funkciu neplní. Vďaka tomuto projektu sa tejto lokalite prinavráti jej plánované využitie a prinesie zlepšené možnosti nie len pre cyklistov, ale i peších, či bežcov. Za tretie, lokalita je mimoriadne cyklisticky atraktívna. Projekt po dokončení prinesie úplne nové možnosti jazdenia v horskom teréne, okorenené o terénne a umelé prekážky. Nič podobné sa v tomto regióne doposiaľ nenachádza. Viacero stupňov náročnosti uspokojí pokročilých ale i začiatočníkov, ktorí získajú nové možnosti na zvyšovanie svojich jazdeckých zručnosti na bezpečných tratiach. No a v neposlednom rade aj fakt, že cca 95% územia na ktorom sa traily nachádzajú je v správe Mestských lesov Banská Bystrica.

Podľa overených faktov z podobných projektov realizovaných v zahraničí ale už aj u nás, napr. Rychlebské stezky ČR www.rychlebskestezky.cz , Prešovské traily, https://www.facebook.com/slombaSK , ktoré vytvorilo OZ SloMBA a získalo zaň ocenenie ako jeden z troch Naj produktov cestovného ruchu od Prešovského kraja za rok 2014 http://www.severovychod.sk/info/57638-naj-produkty-cestovneho-ruchu-su-az-tri-ocenenie-ziskal-aj-znamy-chatar , takéto projekty prinášajú zvýšený prílev nového typu turistov, ktorí vyžadujú určitý servis a služby, spojené s ich činnosťou a návštevou tejto lokality, čím tento projekt prispeje k rozvoju turizmu v regióne.

Náš projekt okamžite po jeho spustení a medializácii zaujal širokú cyklickú verejnosť z Banskej Bystrice a okolia (viac ako 300 členná komunita na Facebook-u www.facebook.com/KoLesom.oz ), ktorí sa s nadšením aktívne zapojili do realizácie (cca 70 ľudí) a ich počet sa stále zvyšuje.

Našim cieľom je do konca roka 2016 dobudovať celú sieť cyklo-chodníkov/trailov (viď mapa - príloha č.2). V roku 2015 sme si za cieľ stanovili ukončenie hrubých terénnych prác, vyčistenie okolia chodníkov a vybudovanie hlavných terénnych a umelých prekážok na 3 nových singletrailoch.

Projekt spĺňa podmienku udržateľnosti, tým že základom komunity sú aktívni cyklisti, v ktorých záujme je a bude projekt udržiavať vo funkčnom a zjazdnom stave a ďalej ho rozvíjať a zveľaďovať. Údržba a ďalšie zveľaďovanie už nie je časovo, ani finančne náročné.

 

Ciele roku 2015:

 • Hrubé terénne práce – vytvorenie telesa chodníkov a ich spevnenie

 • terénne úpravy okolia – čistenie a klčovanie

 • úprava terénnych prekážok

 • budovanie umelých prekážok  

 • spustenie webu (fotodokumentácia profesionálna prezentácia projektu, SEO) cieľ zvýšiť záujem o projekt, jeho možnú podporu a dobrovoľnícku činnosť

 

Čas a miesto realizácie projektu:

Druhá etapa - Júl až december 2015, Laskomerská dolina

 

Rozpočet projektu:

Druh položky:

Suma v €:

1. Motorová píla 1ks Oleo Mac OM-947

280

2. Krovinorez 1ks Oleo-Mac Sparta380T

290

3. PHM- píla, krovinorez, dusadlo, v celk.objeme 224 litrov

290

4. Mazanie – olej do benzínu OM Prosint 2 v objeme 4L

18,60

5. Mazanie – olej na reťaz mot.píly v objeme 20 litrov

54

6. Hranoly + Dosky + Doprava

946,70

7. Náter na ošetrenie dreva Lignostop Profi 5L

60

8. Pletivo šesťhranné pozinkované 2 rolky

104

9. Kotviace prvky + klince + skrutky 

119

10.Náhr. diely – reťaz na pílu 2ks

32

11.Náhr. diely – nôž na krovinorez 1ks

7

12.Prenájom – vibračné dusadlo, v rozsahu 15 dní

405

13.Fúrik stavebný

40

14.Náradie - kladivá, skrutkovač, kliešte a nádstavce

44,20

15.Akumulátorová uťahovačka Makita s dvomi akumulátormi

200

16.PHM - doprava osôb, náradia a materiálu na miesto brigád, 60litrov

72,9

17.Web stránka projektu, fotky, SEO

500

Celkový rozpočet projektu v €:

3.503,40

 

Dobrovoľnícka činnosť navrhovateľa:

Manuálna práca pri výstavbe chodníkov ako kopanie, terénne úpravy, pílenie a práce s drevom, klčovanie, hrabanie, tiež zabezpečovacie a administratívne práce. Počet aktívnych dobrovoľníkov 70 až 90. 

 

Prílohy:

Mapa Laskomerské singletraily

 

Upresnenie položiek v kolónke E. ROZPOČET PROJEKTU  (stiahnuteľná príloha vo formáte pdf)

Priemerne (0 Hlasy)