Diskusné fórum Diskusné fórum

Späť

Odpoveť pre RE: S dietatom do exotiky

N/A
Kategorizácia


Odpoveď na:
RE: S dietatom do exotiky
Odpoveď
5.8.2021 23:20 ako reakcia na Anonym.
Stále viac narastajú prípady ochorení kojencov na dovolenke v exotických destináciách. Takéto malé deti nie je vhodné brat do oblastí, kde sú rozšírené tropické choroby. V každom prípade by mali rodicia takúto cestu konzultovat s lekárom, hlavne aj z nutnosti absolvovat potrebné ockovania proti exotickým chorobám.
Známy je minulorocný tragický prípad z Ciech. Úmrtie polrocného kojenca v Vietnamu, kam sa s ním a jeho pätrocným súrodencom vydala na vianocné sviatky jeho matka. Chlapec bol hospitalizovaný s dýchacími tažkostami. Ako prícinu úmrtia oznacili tamojší lekári septický šok, ktorý spôsobil zlyhanie orgánov. Najcastejšími obetami bývajú práve malé deti. Ich imunitný systém nie je schopný sa vysporiadat s infekciou. Deti do jedného až dvoch rokov by na exotické cesty mimo Európu vôbec nemali lietat. Pokial je to z rodinných dôvodov nutné, tak len do vyspelých krajín, ako sú Kanada, USA ci Japonsko. Deti od dvoch do piatich rokov by mali cestovat len do krajín s vyspelou akútnou starostlivostou. V minulom roku rodicia detí do dvoch rokov hlásili poistovniam cez tristo prípadov ochorení v zahranicí. V zime to bolo hlavne z Vietnamu Egypta a Tuniska, v lete z Bulharska, Španielska, Grécka a Turecka. Z toho tvoria ochorenia až 90% a ostané sú úrazy. Tradicné ochorenia kojencov sú hnacky, horúcky, virózy a zápaly stredného ucha. Narastajú aj prípady zdravotných komplikácií detí od dvoch do piatich rokov. V minulom roku to bolo približne 1000 chorých detí a každé desiate museli hospitalizovat. Najcastejšie to bolo kvôli infekciám dýchacích ciest a zápalom uší. Najviac zdravotných komplikácií mali deti v Egypte, Turecku a Grécku. Predpokladá sa, že pocty chorých detí v cudzine sú omnoho vyššie. Pokial sa liecba zaobíde bez pobytu v nemocnici, rodicia ochorenie nehlásia.
 
Niekolko rád pred cestou
Pamätajte si, že cím menšie dieta, tým horšie znáša vysoké teploty. Pre malé deti je velmi nebezpecný aj teplotný šok z prechodu z klimatizovaného prostredia hotela do vonkajšieho horúceho, vlhkého prostredia. Detská termoregulácia nedokáže zabezpecit dostatocné ochladenie organizmu. Deti sú prehriate, unavené a malátne. V prípade, že hotel má klimatizáciu, mali by rodicia prikrývat dieta aj v noci. Detská pokožka je jemná a citlivejšia na škodlivé úcinky slnecného žiarenia než pokožka dospelých. Dieta nevystavujte priamemu slnku. Používajte mlieka a krémy s vysokým UVA a UVB faktorom. Užitocné sú utierky a fyziologický roztok na osvieženie. Nezabúdajte na náplasti a obväzy. Pri cestovaní s dietatom má vaša lekárnicka obsahovat lieky proti zvracaniu, hnacke a zápche, repelentné prostriedky na ochranu pr