Archív spravodajstva Archív spravodajstva

Z projektov a komunít Utopie Z projektov a komunít Utopie

Príbeh výrobnej samosprávy I.<br><br>Prečo končí demokracia pred bránami fabriky?

Príbeh výrobnej samosprávy I.

Prečo končí demokracia pred bránami fabriky?

Tento text kopíruje a rozširuje prednášku Ľ.Blahu z konferencie Participatívna demokracia - neutopické experimenty. V neskrátenej verzii ho nájdete aj v jeho knihe Späť k Marxovi?".

V povojnovom období sa medzi teoretikmi demokracie objavilo viacero závažných otázok: Prečo demokratické práva občanov platia iba vo vzťahu k štátu, no nie vo vzťahu k súkromným podnikom? Prečo je autokracia nelegitímna v prípade vlády, no celkom bežná v prípade firiem? Prečo vlastník môže vykonávať neobmedzené panstvo nad svojimi zamestnancami bez toho, aby sa zodpovedal občanom? Žijeme v demokracii, alebo nie? Viacerí americkí teoretici demokracie dospeli k názoru, že pokiaľ berieme myšlienku demokracie vážne, mali by sme sa seriózne zaoberať otázkou: prečo súkromné firmy v demokratických krajinách fungujú na autokratickom princípe?

utopia.sk

Participatívna demokracia - neutopické experimenty VII.

Zuzana Kusá - Verejné zvažovanie ako technológia demokracie

Záznam z konferencie Participatívna demokracia - neutopické experimenty, ktorá sa konala 29.9.2010 v Bratislave. Zorganizovali ju metodologická sekcia Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV, o.z. Utopia a vznikajúca koalícia Social Watch. V poslednom príspevku hovorí Zuzana Kusá o verejnom zvažovaní. Video Julian Bosák.

utopia.sk

Participatívna demokracia - neutopické experimenty VI.

Zuzana Maďarová - Vybrané rodové dôsledky krízy

Záznam z konferencie Participatívna demokracia - neutopické experimenty, ktorá sa konala 29.9.2010 v Bratislave. Zorganizovali ju metodologická sekcia Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV, o.z. Utopia a vznikajúca koalícia Social Watch. Zuzana Maďarová hovorí o dôsledkoch krízy z rodového pohľadu. Video Julian Bosák.

utopia.sk

Participatívna demokracia - neutopické experimenty V.

Daniel Marko - EKO banka - decentralizovaný monetárny systém budúcnosti

Záznam z konferencie Participatívna demokracia - neutopické experimenty, ktorá sa konala 29.9.2010 v Bratislave. Zorganizovali ju metodologická sekcia Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV, o.z. Utopia a vznikajúca koalícia Social Watch. Daniel Marko hovorí o jednej z možností ako opraviť nefungujúci monetárny systém. Video Julian Bosák.

utopia.sk

Participatívna demokracia - neutopické experimenty IV.

Gabriel Lachmann - Elektronická participácia

Záznam z konferencie Participatívna demokracia - neutopické experimenty, ktorá sa konala 29.9.2010 v Bratislave. Zorganizovali ju metodologická sekcia Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV, o.z. Utopia a vznikajúca koalícia Social Watch. Gabriel Lachmann hovorí o možnostiach, ktoré pri zavádzaní prvkov participatívnej demokracie poskytujú informačné technológie. Video Julian Bosák. 

utopia.sk

Participatívna demokracia - neutopické experimenty III.

Peter Nedoroščík - Participatívny rozpočet

Záznam z konferencie Participatívna demokracia - neutopické experimenty, ktorá sa konala 29.9.2010 v Bratislave. Zorganizovali ju metodologická sekcia Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV, o.z. Utopia a vznikajúca koalícia Social Watch. Peter Nedoroščík hovorí o participatívnom rozpočte a krokoch, ktoré nás k nemu môžu doviesť. Video Julian Bosák. 

utopia.sk

Participatívna demokracia - neutopické experimenty II.

Eduard Chmelár - O potrebe hlbokých demokratických reforiem

Záznam z konferencie Participatívna demokracia - neutopické experimenty, ktorá sa konala 29.9.2010 v Bratislave. Zorganizovali ju metodologická sekcia Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV, o.z. Utopia a vznikajúca koalícia Social Watch. Eduard Chmelár hovorí o reformách, ktoré súčasná demokracia potebuje. Video Julian Bosák.

 

utopia.sk

Participatívna demokracia - neutopické experimenty I.

Ľuboš Blaha - Ekonomická demokracia a kooperatívne vlastníctvo

Záznam z konferencie Participatívna demokracia - neutopické experimenty, ktorá sa konala 29.9.2010 v Bratislave. Zorganizovali ju metodologická sekcia Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV, o.z. Utopia a vznikajúca koalícia Social Watch. Po úvodnom slove Petra Nedoroščíka hovorí v prvom príspevku Ľuboš Blaha o ekonomickej demokracii a kooperatívnom vlastníctve. V diskusii vystúpili Ladislav Hohoš a Michal Polák. Video Julian Bosák.

 

Medzi umením a anarchizmom – horizontalizmus v novej spoločenskej praxi

Medzi umením a anarchizmom – horizontalizmus v novej spoločenskej praxi

Z malej tri a pol metrovej parcely medzi MacArthurovým parkom a ulicou, ktorá je skutočným verejným priestorom, sa každé nedeľné ráno dvíha vôňa jemne prezretého ovocia. Slnko z neho vyťahuje vodu. Mladí a starí obyvatelia komunity spolu stoja na pichľavom losangeleskom poludňajšom slnku, kropaje potu im stekajú po spánkoch a okolo nich sa naháňajú deti. Každý niečo prináša: dve tekvice, štyri zemiaky, štyri uhorky, strapec hrozna a tak ďalej. Jeden za druhým všetko ukladajú do takmer 200 preplnených kartónových škatúľ. Okolo druhej popoludní sa z ľudí každého veku a farby pokožky začína vytvárať rad. Trpezlivo čakajú, aby prijali svoj balíček, ktorý ukrýva darované prebytočné ovocie a zeleninu, vrecko ryže a fazule, celý pšeničný chlieb a ovocný koláč. Dobrovoľníci a ľudia v núdzi sú často tí istí. Keď vlna aktivity po výdaji jedla opadne, každý si nájde miesto na tienistom kopčeku v blízkosti chodníka. Všetci skúmajú dary a vymieňajú si ich medzi sebou. Prebieha druhé prerozdelenie medzi susedmi.

utopia.sk

Meď, liadok a guáno
Čile od Caupolicána po Pinocheta (5)

Salvador Allende nemohol predvídať Pinochetovu účasť v podvratnej činnosti a nemal na to ani žiadne dôvody. Ľudová jednota Pinochetovi bezvýhradne dôverovala a Pinochet mal všetky informácie o obranných plánoch vlády. Zrada však bola lákavá – sľubovala splnenie veľkých snov malého človeka, sľubovala vyniesť priemernosť na výslnie moci. Veliteľ ozbrojených síl Augusto Pinochet po dlhšom váhaní podpísal výzvu veliteľa námorných síl admirála Josého Toribia Merinu. Štrnásteho júna 1974 bola formálne založená organizácia DINA, štátna tajná služba, ktorá Pinochetovi slúžila predovšetkým na hľadanie a likvidáciu odporcov jednak v celej krajine, jednak vo vlastných radoch.